Tokom poslednjih godina učinjen je ogroman napor u istraživanjima da bi se oplemenila proteinska potreba krava muzara. Saznanje je rezultiralo prepoznavanjem dve grupe proteina; buražno razgradiv protein (RDP) I buražno nerazgradiv protein (RUP). Osim ovoga, utvrdjeno je I da metabolizam krava ima specifične zahteve za pojedinačnim amino kiselinama pre nego za metaboličkim proteinima.
Amino kiseline su gradivna osnova mlečnih i telesnih proteina i smatraju se za najvažnijim hranivima krava muzara. Mnoge od ovih amino kiselina se moraju dopuniti u ishrani jer ih krave ne mogu dovoljno razgraditi da bi zadovoljile produktivnost. Zato su ove amino kiseline poznate kao esencijalne amino kiseline. Nedovoljno snabdevanje ovih esencijalnih amino kiselina može ograničiti kvalitet i prinos mleka i poznate su kao ograničavajuće amino kiseline. Metionin I lizin su prepoznati kao prve ograničavajuće amino kiseline za krave u laktaciji koje su podvrgnute najraznovrsnijim režimima u ishrani.
Aminikiseline u crevima proizilaze iz tri izvora:
- Jednoćelijskog proteina (protein koji se dobija iz jednoćelijskih organizama poput kvasca, gljivica, algi I bakterija)
- Buražno nerazgradivih proteina
- Endogenih proteina.
Zajedno, ovi izvori proteina se zovu metabolički protein. Stoga bi trebalo definisati dnevnu ishranu da bi se proizveo metabolički protein sa profilisanim amino kiselinama koji u kontinuitetu daju održivost, rast I reprodukciju. Iako ovi izvori proizilaze iz suplemenata ishrani koje se proizvode različitim tehnologijama (premazivanje masnoćama, kiselo-bazno pH premazivanje, hemijska zaštita…), mi moramo znati pravu biolosku dostupnost metionina i lizina kako bi izabrali one sa najviše metaboličkog proteina za najpovoljniju cenu.
Koristi u balansu amino kiselina
Metionin i lizin idu zajedno; obe amino kiseline su neophodne u ishrani za da bi se postigao maksimum produktivnosti bez predoziranja proteinom. Balansiranje dnevne ishrane je umetnost kada je u pitanju proteinska ishrana. Dobrobiti od balansiranja amino kiselina su beskrajne ako su nutricionisti i proizvođači voljni da prihvate koncept, i primene ih kad god je to moguće. Poboljšanje u proizvodnji mleka, reprodukciji i zdravlju životinja će uvek biti ekonomski isplativiji kroz proivodne rezultate u odnosu na analizu povećanja troskova.
Postignite željene ciljeve
Kada balansirate dnevni obrok amino kiselinama, nutricionisti obraćaju pažnju na sledeće preporuke za maksimizaciju upotrebe metaboličkih proteina:
Ishrana bi trebala biti izrađena tako da maksimizuje razgradnju jednoćelijskih proteina, zato što jednoćelijski protein ima najbolji sadržaj esencijalnih amino kiselina koje odgovaraju mlečnim grlima.
Maksimizacija jednoćelijskog proteina se može postići kontrolom lako fermentišućeg ugljenohidrata , ne preterivajući u količinama buražno rastvorljivog proteina.Previše nerazgradivog proteina može stvoriti preveliku potrebu za bakterijama i amonijak proizveden u buragu može smanjiti tok jednoćelijskog proteina do tankog creva.
Uspostavljanje ravnoteže lizina i metionina i održavanje preporučenog odnosa je od prolike 3 : 1 ili 2.7 : 1 (u zavisnosti od tipa obroka).
Obezbeđivanje visokokvalitetnog suplementa lizina da bi se dostigli preporučeni nivoi u metaboličkom protienu. Postizanje ciljanog nivoa postaje izvodljiv sa najnovijim proizvodima koji se mogu koristiti da parcijalno dopune nedostatak lizina bez predoziranja nerazgradivog proteina.
Ishrana obogaćena metioninom u količinama treba da dostigne odgovarajući nivo u metaboličkom proteinu bez predoziranja istog. Važno je za nutricioniste da obrate pažnju da lizin i metionin nisu aditivi već osnovni nutritivi i trebalo bi da se koriste u skladu sa formulisanim odnosom da bi dostigle optimum.
Sa izborom najkvalitetnijeg proizvoda, savet iskusnog stručnjaka je takođe važan. Kompanija bi trebala da obezbedi konstatnu podršku i da deluje u skladu sa tržištem koje se stalno unapređuje. Farmnet program je podupret sa rezultatima istraživanja koristeći sofistricirane modele koje su ocenjene u trostepenom procesu: u laboratoriji, u životinji i na farmi.
Sve ovo smo organizovali na lak i moderan način, tako da vam ne oduzmemo mnogo vremena i da vam ponudimo rešenje u kratkom roku. Koristimo modernu tehnologiju i moderna znanja za naše moderne farmere.
Zaključak
Balansiranje amino kiselinama i nerazgradivim proteinima a ne buražno rastvorljivim proteima, je najsavremeniji pristup kada je u pitanju ishrana. Usvajanje koncepta uravnoteženosti za amino kiselina može doneti beskrajne mogućnosti za vrhunsku profitabilnost stada. Uz kontinuiranu kontrolu cena hrane i troškova proizvodnje mleka mora imati profesionalni pristup uz učešće svih ekonomskih parametara kako bi proizvodnja imala veću profitabilnost.Preformulacija ishrane sa malim sadržajem sirovih proteina a izbalansiranim aminokiselinama i osiguravajući količine metionina i lizina u buragu, može poboljšati upotrebu metaboličkih proteina i maksimizirati produktivnost grla. Jedna od najvećih prednosti balansiranja amino kiselina je povećavanje prinosa mleka i mlečnih komponenti sa manje nerazgradivih proteina, sa sličnim ili nižim troškovima ishrane. Prinos mleka je veći kod krava u ranoj laktaciji i može biti od velike koristi ako se balansiranje lizina i metionina primenjuje već pred tu fazu. Uz to, balansiranje lizina i metionina će smanjiti ekskreciju azota, a poboljšaće zdravlje i reprodukciju krava.
Pozovite nas i slobodno pitajte za savet i program usluga koje pružamo našim farmerima za što bolje i efikasnije poslovanje, tu smo zbog Vas.