Redovna obrada papaka kod krava u mnogome može uticati na samu hromost.
Da bi novac bio pravilno uložen u ovu investiciju potrebni su mnogi faktori koji moraju da čine savršen sklad.
Naš narod oduvek govori: "Bolje sprečiti,nego lečiti" i na primeru hrmosti kod krava ne postoji ispravniji savet koji možete dati nekome kada je u pitanju rešenje ovog problema.
U 80% sličajeva pojave laminitisa dokazano je da trenutnom stanju prethodila neka ranija pojava hromosti u prošlosti koja je ostala zanemarena od strane uzgajivača. Odklanjanje svih probema leži da se na vreme prepozna u ranijoj fazi i ukloni kako ne bi dolazilo do ponavljanja problema.
Nije moguće uraditi tretman na svim kravama odjedom, posebno kada su u pitanju velike farme ali je jako bitno odrediti prioritete u grupi.
Podrazumeva se da to ne znači da lakše slučajeve nećemo tretirati nego samo da ih svrstamo u kategorije odmah nakon identifikacije hromosti.
Najbolje vreme za preventivno orezivanje papaka nas vraća na periodu posle teljenja.
U tom periodu se unutar stopala krave dogode promene koje utiču nepovoljno na razvoj lezija kandžinih rogova.
Pre svega se misli na zapaljenje,opuštanje ligamenata stopala i struktura koje zapravo fiksiraju pedalnu kost , smanjenje zapremine zaštitnog distalnog jastuka,smanjenje kvaliteta roga i smanjeno vreme ležanja.
Što dovodi do zaključka koliko je zapravo stopalo nestabilno u nedeljama pre i posle teljenja.
Najveći problem je taj što se negativni rezultati vide mnogo kasnije kada nam krava već postaje šepava i razvije vidljive lezije.
Zato je najbolje vreme za orezivanje papaka krava na kraju njihove laktacije.Studije su pokazale da krave kojima se dodatno orezuju papci u periodu između 60. i 90. dana laktacije imaju niži procenat hromosti.
Kašnjenje od samo nekoliko nedelja može imati ogroman uticaj na to da li je naše lečenje uspešno ili ne. Što ranije tretiramo kravu, veća je verovatnoća da će se brzo oporaviti i manje je verovatno da će se ponoviti slučaj hromosti.
Ako krave koje ponovo počnu da hramlju imaju lezije na beloj liniji ili čir na tabanima, niste na vreme postavili dijagnozu i samim tim zakasnili sa lečenjem nekoliko nedelja. Dobar pokazatelj da uhvatite svoje hrome krave u pravo vreme je kada se modrica tek počela razvijati (pogledajte fotografiju).
Bitno je napomenuti da je za rešavanje ovog problema najbitniji timski radi,odnosno da ukoliko sami ne radite negu papaka neka to za vas radi neko od poverenja kome ćete pružiti ključne podatke kao što su laktacija, dani mleka i bilo koja druga relevantna činjenica za prethodnu istoriju hromosti,takođe sisteme na koje ste,u koliko je bilo potrebe,tada sprovodili lečenje hromosti.
Pobrinite se i da dobijete i da dajete što kvalitetnije informacije prilikom svake intervencije kako bi mogli da nadgledate sami lezije i budete u stanju da identifikujete rane slučajeve hromosti kod krava i na taj način blagovremeno odreagujete kada je to potrebno.
Ne očekujte da će se rezultati orezivanja papaka pojaviti preko noći, nekroza tabana i prstiju u stadima gde prekomerno habanje ne predstavlja problem može biti pokazatelj preteranog orezivanja i može znatno doprineti novim slučajevima hromosti, međutim ako imate krave koje nakon četiri nedelje počnu opet da šepaju to ukazuje da se ipak nešto dešava i takva stvar treba da vam upali crvenu lampicu.
Praćenje novih slučajeva može biti brza provera, ali praćenje rezultata tokom dužeg vremenskog perioda pružiće dalji uvid u to da li vidite istinske koristi od vašeg režima orezivanja.
Kada se odaberu tačne krave i primene tačne tehnike, orezivanje papaka može igrati vitalnu ulogu u održavanju nivoa hromosti grla.
SVE ŠTO VAM JE NEOPHODNO ZA PRAVILNU NEGU PAPAKA KOD KRAVA JE SAMO JEDNIM KLIKOM OVDE DALEKO OD VAS!
VAŠ FARMNET