1. Briga o novorođenčadima
Gotovo 20% novorođene jagnjadi umire pre zalučenja. Osamdeset procenata tih gubitaka dolazi u toku prvih 10 dana nakon rođenja. Dobra briga o jagnjadima može značajno povećati broj jagnjadi koja će stasati u kvalitetnu ovcu ili ovna.
2. Prostor za jagnjenje
Nakon što je ovca završila jagnjenje, ona i njeno jagnje bi trebalo odvojiti u poseban boks ili boks gde se nalaze ovce ojagnjene u približno isto vreme ako to nismo uradili na vreme ( pre jagnjenja). Odvajanje ovce sa jagnjetom od drugih ovaca pomaža zbližavanju i sprečava odbacivanje jagnjadi ( neprihvatanje ). Ubrzo posle jagnjenja, vime ovce treba proveriti ima li mleka i proveriti potencijalne probleme, kao što je mastitis. Kod svake ojagnjene ovce treba izmusti čepove mleka ako jagnjad nisu dovoljno jaka da ih sami posisaju. Jagnjad treba pažljivo pratiti kako bi se uverili da li sisaju. Jagnjad koja dobro sisaju imaće pun stomak na dodir. Jagnjadima koja nisu sisala treba pomoći da to što pre urade, pogotovo kada je kolostrum u pitanju. Mala, slaba i odbačena jagnjad mogu zahtevati našu pomoć pa im treba adekvatno je i pružiti.
Veličina boksa za ovcu sa jagnjetom može biti različita i zavisi od rase ali česte dimenzije su 1,5 h 1,5 metara ( 1,5h1,0 ). Manja površina boksa povećava verovatnoću da će ovca ležati na jagnjetu, pogotovo ako su u pitanju blizanci. Boksevi za jagnjenje trebaju da budu čisti, suvi i sa dosta udobne prostirke. Između dva jagnjenja boksove treba očistiti, zemeniti prostirku i po mogućnosti oprati i dezinfikovati. Ukoliko su jagnjenja dobro raspoređena jedan boks može poslužiti u sezoni jagnjenja za 7 do 10 ovaca.
Jasle za ishranu i kofe za napajanje treba da budu tako postavljene da ih jagnjad u početku nemogu dohvatiti i eventualno upasti u njih. Takođe mogu se koristiti i UV lampe (veštačke kvočke) ukoliko nemožemo zagrejati objekat na temperaturu od 18 C ali sa velikim oprezom i okačene na 2 metra od zemlje.
Ukoliko se ovce jagnje na pašnjacima nemoraju se neminovno odvajati u bokseve osim ukoliko ne postoji neki problem (odbijanje). Obično mlade ovce (dviske) koje se prvi put jagnje treba sa pašnjaka odvojiti u staji u bokseve kako bi im se u potpunosti ispoljio materinski instikt.
3. Dezinfekcija pupka
Pupak novorođenih jagnjadi je moguća ruta za ulazak mikroorganizama. Pupčana vrpca duža od 5 centimetara treba da budu odsečena bliže trbuhu. Da bi se izbegla infekcija pupak treba dezinfikovati neposredno nakon jagnjenja najčešće sa nekim antiseptikom na bazi joda.
4. Komplikacije sa novorođenim jagnjadima
Najčešći ubica novorođenih jagnjadi je gladovanje, hipotermija odnosno snižavanje telesne temperature usled promrzlina, dijareja i pneumonija. Veliki broj istraživanja je pokazao da 45 % uginule jagnjadi je zbog posledica dijareja, 20 % od izgladnjivanja (neprihvatanje od ovce ), 8 % od pneumonije. Jagnjad koja prođu korz prolongirana jagnjenja i teška jagnjenja podložnija su zdravstvenim problemima , pogotovo ona koja ne konzumiraju kolostrum.