Upotreba antibiotika nije uvek idealno rešenje. Pored problema sa mlekom (povlačenje na nepoznat broj dana, kontaminacija i sl.) poznato je da antibiotici ne umanjuju učestalost mastitisa. Problemi povezani sa otpornošću ili čak neefikasnošću postoje u slučaju mastitisa koliformama i stafilokokom aureus. Ipak, postoji veliki broj preventivnih i lekovitih mera proizvođačima na raspolaganju za rešavanje oboljenja. Kontrola mastitisa podrazumeva i dobro razumevanje faktora i mikroorganizama koji utiču na njegovu pojavu.
Preventivne mere
Higijena muže
Dobra higijena muže je od velikog značaja i najbitnija je da bi se izbeglo stvaranje klica i njihovo širenje - sa jednog vimena na drugi ili sa jedne krave na drugu. Pranje vimena je osnov i ima stimulativni efekat na protok mleka. Adekvatno pranje je posebno važno za sprečavanje mastitisa u okolini, koji je prouzrokovan koliformima i drugim mikrobama iz kontaminirane sredine. Saveti za dobro pranje vimena:
Važno je dezinfikovati i očistiti opremu nakon muže. Jabukovo sirće i peroksid koriste neki farmeri kao alternative fosfornoj kiselini i hloru.
Mere lečenja
Sledeće lekovite mere se odnose na klinički i hronični mastitis. Postoji širok spektar metoda koje se mogu koristiti kao zamena antibioticima kao što su terapija glinom, fitoterapija. Kada se primenjuju ove metode, važno je da se koriguje način funkcionisanja krave:
Posebno treba biti oprezan kod proizvoda koji se ubrizgavaju u vime, gde je vrlo lako u već kontaminiranom području izazvati novu kontamiranu sredinu. U slučaju da ne dođe do brzog poboljšanja, treba nazvati veterinara.
Acidifikatori
OD 1986 Evropska Unija je počela sa korišćenjem organskih kiselina u ishrani, tj. acidifikatora (zakiseljivača), kao stabilizatore pH vrednosti u ishrani. Međutim, oni su se dobro pokazali još i kao zamena antibioticima, jer antibiotici takođe ubijaju i bakterije koje su korisne osim onih štetnih.
Terapija glinom
Glina ima nekoliko terapeutskih svojstava. Zbog svoje velike apsorpcije pokazala se efikasnom kao preliv za lečenje upale izazvane mastitisom. Da biste pripremili preliv, glinu promešajte sa tečnošću (sa vodom sobne temperature ili maslinovim uljem). Napraviti takav odnos da glina ima formu paste. Kada mešate koristite drvenu kašiku, poželjno je da koristite nereaktivnu posudu od stakla/porcelana. Lekovitiji efekat možete dobiti dodavanjem bora/majčine dušice na svakih 1l smeše.
Pastu razmazati na zaražene delove vimena, sačekati da se osuši i zatim skinuti. Nanositi 2 do 3 puta dnevno. Nakon večernje muže pastu možete ostaviti da odstoji celu noć. Ovaj tretman bi trebao da da rezultate u roku od 2-3 sata kod akutnog mastitisa, 4 do 6 sati kod manje ozbiljnih oboljenja, i dva do tri dana kod hroničnog mastitisa. U slučaju da tretman nema efekta u datom intervalu, moraju se u obzir uzeti i druge mere.
Fitoterapija
Ova terapija zahteva izolaciju i nadgledanje jedinke na nedelju dana ili više, i danas zaista nije praktična za upotrebu na velikim gazdinstvima. Međutim, dokazao se u Engleskoj, gde se pokazao veoma efikasnim protiv kliničkog mastitisa. Metoda je sledeća: