Visok nivo proizvodnje mleka i visoka efikasnost ishrane zahtevaju veliku količinu i to će se postići jedino ako burag ostane zdrav. Ako možemo da optimizujemo zdravlje / pH, možemo proizvesti više mleka na efikasan i profitabilan način. Nažalost, krave često oboljevaju od (sub)akutne acidoze buraga koja ima velike posledice na zdravlje i proizvodnju. Acidoza buraga je metabolička bolest koja se javlja kao akutna acidoza buraga, ali je ipak češća subakutna forma. U slučaju akutne acidoze buraga, pH se naglo smanjuje ispod 4.8 za više od 24h. Naglo povećanje unosa brzo fermentišućih ugljenih hidrata dovešće do stvaranja mlečne kiseline u buragu. Klinički znaci se lako prepoznaju. Grla imaju anoreksiju, ubrzano dišu, srce im ubrzano lupa, osćaju bol u predelu abdomena I drugo. Na sreću, pojava akutne acidoze buraga je retka.
Subakutna acidoza buraga- češća i nedijagnostikovana
Subakutna acidoza buraga se javlja češće na specijalizovanim mlečnim farmama I nastaje akumulacijom isparljivih masnih kiselina (VFA) u buragu. Ako proizvodnja VFA prevazilazi kapacitet apsorpcije buraga, pH buraga će pasti. Subakutna acidoza buraga se karakteriše ponavljanjem perioda pH buraga koji je ispod 5.5 i javlja se u period od nekoliko minuta do nekoliko sati. Dugi periodi niske pH vrednosti utiču na poremećaj zdravlja i performansi grla. Suboptimalna digestija vlakna, smanjeni kapacitet apsorpcije epitela I oštećen buražni epitel su najvažniji negativni efekti subakutne acidoze buraga. Mnoge studije pokazuju da 19-26% od ukupnog broja mlečnih krava ima problem sa subakutnom acidozom buraga.
Izračunato ≠ utrošeno
Acidoza buraga, bilo da je akutna ili subakutna forma, je uglavnom uzrokovana disbalansom konzumiranog obroka. Važno je naglasiti reč konzumiranog pošto se većina obroka balansira na pravi način, ali to ne znači da će krave pojesti obrok u potpunosti. Kada se hrana neadekvatno meša, postoji opasnost da krave prilikom prvog izbora izaberu visoku količinu krmnog zrna i smanjuju unos brašna.
Negativni efekti acidoze buraga
Negativni kratkoročni efekti acidoze su dobro poznati mnogim farmerima. Iako je smanjena proizvodnja mleka (masti) najvažniji kratkoročni efekat, dugoročni efekti mogu imati mnogo veći uticaj. Kapacitet apsorpcije hranljivih materija će se smanjivati tokom perioda niskog pH buraga i ponovo će se povećati kada je pH u porastu. Međutim, posle dužeg vremena niskog pH buraga, zid buraga može biti pogođen hronično što će rezultirati manjim kapacitetom apsorpcije duže vreme. Još jedan štetan efekat je translokacija lipopolisaharida (LPS) u toku acidoze buraga. LPS su bakterijski endotoksini koji indukuju upale, kada se prenose iz rumena u unutrašnju cirkulaciju. Tokom acidoze rumena koncentracije LPS mogu biti 10-20 puta veće nego u normalnim uslovima.
Strategija ishrane
Većina visokoproduktivnih krava je ograničena interstinalnim traktom kako bi se povećala proizvodnja mleka i efikasnost. To znači da najveći plus u proizvodnji mora da dođe iz buraga. Često su saveti fokusirani na veći unos vlakana. Međutim, sa dobrom strategijom ishrane moguće je povećati gustinu obroka bez ikakvih negativnih efekata na zdravlje buraga. Zajedno sa dobrom strategijom ishrane, uključujući prevenciju sortiranja, visokokvalitetne puferske mešavine će rezultirati većom efikasnošću i smanjenim rizikom od acidoze buraga. Da bi se postigla veća proizvodnja mleka, kombinacija odličnog upravljanja hranjenjem i proizvoda sa puferskim dejstvom biće važan ključ uspeha. U praksi se često koristi natrijum bikarbonat, koji ima veliki puferski kapacitet, ali samo u kratkom vremenskom periodu. Natrijum bikarbonat će takođe imati puferski efekat I kada nije neophodan, ali sa štetnim uticajem na burag. Da bismo imali dobar profil pufera preko kompletnog trakta buraga potrebna je kombinacija brzih, umerenih i sporih proizvoda pufera. Takođe je bitno usmeriti populaciju bakterija u dobrom pravcu. Određeni proizvodi pufera mogu da se suprotstave oksidativnom stresu kod životinja. Oksidativni stres povećava količinu slobodnih radikala koji ometaju ćelije tela i smanjuju funkcije epitelnih ćelija koje povećavaju priliv endotoksina, patogena itd. U kombinaciji sa većom translokacijom endotoksina (LPS) uzrokovane ruminalnom acidozom, rizik od bolesti značajno se povećava. Dobrom strategijom je moguće poboljšati potencijal buraga, a time bi bila povećana i proizvodnja mleka.