Dermatitis predstavlja različite izazove u proceni, dijagnozi i lečenju. Ova visokozarazna bolest uzrokuje bolne čireve koji mogu dovesti do šepavosti kod mlečnih krava i poznata je kao najviše zarazna bolest na farmi. Uspešna prevencija i kontrola dermatitisa, zahteva stručan, dugotrajan pristup koji zahteva posvećenost proizvođača izvan standardih mera nege. Osnovno razumevanje dermatitisa će pomoći farmerima da shvate protiv kakve se bolesti bore. Važno je prepoznati način širenja bolesti u stadu i sve promene u razvoju bolesti. Dermatitis postoji u aktivnom i neaktivnom obliku, sastoji se od snažnih bakterija iz roda Treponema. Vidljivi simptomi uključuju debljinu, ugao i eroziju papka. Kada se krava jednom zarzi, bolest može biti problem tokom celog njenog života.
U poslednjih nekoliko godina mlečna industrija se okrenula nizu mera u borbi protiv dermatitisa:
- čišćenje papaka
- status infekcije
- grupa životinja
- higijena
- orezivanje
- rani lokalni tretmani
- evidencija
- kvalitet kože/zaštita kože
Čišćenje papaka
Farmeri treba da obezbede korita za čišćenje papaka koji odgovaraju primeni sredstava za dezinfekciju, smanje količinu vode koja se koristi, svedu na minimum otpadne hemikalije koje se bacaju u životnu sredinu i uštede novac. Hemikalije upotrebiti samo prema njihovom uputstvu, a primenu kod životinja odrediti na osnovu potrebe svakog stada. Idealno korito je dugačko 3-3.7 metara i 0.5-0.6 metara široka sa ivicama od 28 cm i 10 cm minimum dubine. Strane su pod uglom od 70 stepeni.
Status infekcije
Da bi se upoznali sa obimom ishoda dermatitisa, farmeri prvo moraju da procene ukupnu rasprostranjenost bolesti. I tada moraju da odrede status infekcije. Neke metode kao što su posmatranje i dijagnostički testovi krvi zaraženih slučajeva mogu se koristiti za direktno procenjivanje statusa, pre nego što se kod životinja pojavi šepavost. Lokalne tretmane treba primeniti na osnovu aktivnog nadzora.
Grupa životinja
Period odgajanja služi kao ključni faktor rasprostranjenosti dermatitisa u stadu; i proizvodni uspeh mlečnog stada zavisi od kvaliteta prevencije u ovom ključnom periodu . Istraživanja sa Univerziteta Vinskonsin, SAD, pokazuju da se približno 67% junica tokom perioda uzgajanja zarazi dermatitisom, uglavnom tokom prve laktacije. Međutim, krave koje se nisu zarazile tokom perioda uzgajanja, 13% njih je dobilo dermatitis tokom prve laktacije. Procena dermatitisa po mlečnim danima ili grupi laktacije je neophodna da bi se povećala sredstva i efikasnost kontrole tokom perioda uzgoja i kod odraslih krava.
Higijena
Dermatitis nastaje zbog loše higijene, tako da je čisto okruženje za mlečne krave neophodno. Posebnu pažnju treba obratiti na mesta gde se zaraza najčešće prenosi, kao što su objekti gde krave borave, vlažna prostirka i mali prostor za odmaranje.
Orezivanje
Preventivno orezivanje papaka pomaže u lečenju ili sprečavanju dermatitisa, omogućavajući bliska ispitivanja. Prevencija se može postići širokim orezivanjem viška rožine kružnim pokretima i lečenjem bilo kakvih povreda koje su otkrivene tokom orezivanja.
Rani lokalni tretmani
Bakterije u dubljim epidermalnim slojevima kože često se primećuju u ranim fazama dermatitisa; i tokom vremena dolazi do napredovaja bolesti i rasta tkiva. Ako se zražena mesta ne izleče, duboka bakterijska kolonizacija i zadebljanje kože mogu ugroziti uspeh tretmana. Opšti cilj ranog lokalnog lečenja je smanjivanje širenja zaraze i povećanje stope lečenja. Odložene posledice tretmana mogu uključiti vraćanje zaraze, množenje ćelija i prenošenje na zdrave životinje. Aktuelni tretman uključuje programe i aktivno praćenje radi otkrivanja i lečenja novih slučajeva, jedino tako mogu postići dugoročni uspeh i rešenje za smanjenje broja obolelih. Oksitetraciklin nudi efikasnu opciju za lečenje slučajeva dermatitisa. Preporučuje se savetovanje sa veterinarem prilikom upotrebe.
Evidencija
Kod upravljanja farmama omogućeno je precizno posmatranje zdravstvenih problema, uključujući šepanje životinja i povrede papaka u stadu. Vođenje evidencije pomaže pri određivanju stepena širenja zaraze kod različitih životinja, što olakšava farmerima da prema tome prilagode lečenje.
Kvalitet kože / zaštita kože
Poboljšanje celokupnog kvaliteta kože/zaštite kože pomaže u prevenciji od dermatitisa. Neki proizvođači dodaju minerale u ishranu, kao prevenciju, za koje se pokazalo da imaju ključnu ulogu u lečenju i održavanju kože. Istraživanje takođe pokazuje da minerali u ishranu tokom odgajanja junica, pomažu u obnavljanju kože i sticanju imuniteta. Pored toga, mineralni dodaci mogu da pomognu u sprečavanju dermatitisa kod slučajeva kada je upotreba tretmana ograničena.
Ovi saveti su samo jedan od načina koji pomažu pri sprečavanju dermatitisa kod krava.
FarmNet Tim