Proizvođači meda u Sivcu i Kljajićevu žele da stanu na put pomoru pčelinjih društava i traže sankcije
Pčelari iz Sivca ne odustaju od namere da dokažu da su masovni pomor u košnicama proteklog maja izazvali otrovi, i istrajni su u tome da trovači moraju da budu – kažnjeni. Za novembar je zakazano treće ročište u sudskom postupku koji su članovi Pčelarskog društva “Sivac” poveli protiv firme iz Vrbasa osumnjičene da je uništila pčelinja društva nedozvoljenom upotrebom pesticida na parcelama pod graškom.
Od 529 košnica na ispaši u Malom Staparu pokraj Sivca, potpuno su uništene 372, a veliki gubici zabeleženi su i u ostalim pčelinjim zajednicama. Ukupna šteta je procenjena na 4.430.000 dinara, a pojedinačni gubici se kreću od 142.000 do 1.547.000 dinara. Gubitke je pretrpelo šestoro pčelara iz Sivca i dvojica iz susednog Kljajićeva. Najviše je oštećen Ratko Bradić iz Kljajićeva, kojem je uginulo 130 pčelinjih društava, smeštenih na kilometar i po od njiva pod graškom.
– Nije reč samo o tome da tražimo nadoknadu materijalne štete, nego želimo da se izricanjem kazne konačno stane na put trovanju pčela, koje je postalo toliko uobičajeno da ga pčelari u mnogim slučajevima i ne prijavljuju, jer su obeshrabreni upozorenjima fitosanitarnih inspektora da su analize uginulih pčela skupe – navodi Bratić.
Uz podršku Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), PD “Sivac” je odlučilo da mrtve pčele uputi na analizu u Hemijski fakultet u Beogradu, a grašak na ispitivanje u akreditovanoj SP laboratoriji u Bečeju. Analiza pčela obavljena je u beogradskom Gradskom zavodu za javno zdravlje. Rezultati su pokazali prisustvo iste otrovne materije i u pčelama i u grašku.
– Predstavnici tužene firme pokušavaju da dokažu da pčele ne idu na grašak, jer ne postoji med od ove biljke. Međutim, pčele lete na svaki cvet, a pogotovu su pohrlile na grašak, jer je u tom periodu to bio jedini usev u cvetu. Drugi njihov argument je da je pesticid upotrebljen u količini koja nije otrovna za pčele. Koliko je doza bila jaka, potvrđuju i pronađeni mnogobrojni drugi mrtvi insekti u njivi, kao i vrapci i živina, koji su jeli otrovane pčele – ukazuje Miroslav Delić, pčelar iz Sivca.
Na ročištima u junu ove godine izjasnili su se oštećeni pčelari, a u decembru će biti saslušani direktor Veterinarske stanice u Kuli i veterinarski inspektor Zapadnobačkog okruga, koji će posvedočiti da uzrok pomora nije bila bolest pčela, a za dokazivanje prekomerne i nepravilne upotrebe pesticida SPOS je angažovao Sinišu Ilinčića iz Zrenjanina, inženjera zaštite bilja i pčelara, koji ima iskustva i u proizvodnji graška.
Pčelari napominju da firma, na čijim su parcelama otrovane pčele, nema stalno zaposlenog zaštitara. Inženjer Ilinčić ističe da se trovanja pčela događaju zato što poljoprivredni proizvođači ne znaju dovoljno o pesticidima, i što su zaštita bilja, a pogotovo pčelarstvo, “relativno nepoznati zanati”.