PAD UNOSA HRANE
Pad intenziteta ishrane je problem, kada krava počinje da koristi svoje telesne masti kako bi kompenzovala energetske zahteve za visoku proizvodnju mleka, što se u ovom kritičnom periodu udvostručilo ili utrostručilo. Nakon porođaja neadekvatno snabdevanje energijom može dovesti do većeg rizika od poremećaja metabolizma, povišene pojave inflamatorne bolesti i loše reprodukcije. To nam može reći da je stepen negativnog energetskog bilansa u ranoj laktaciji i stepen oporavka od njega kritičan za zdravstveni status i reprodukciju.
VITAMIN B KAO POZNATO REŠENJE
Injekciono davanje vitamina B kompleksa i dekstroze nakon telenja su uvek bili rešenje i pokazali pristojne rezultate koji poboljšavaju opšti status krave. Izbegavanje problema pre nego što se desi je bolji izbor za proizvođače da eliminišu stres, štede vreme i novac. Treba koristiti proizvode od esencijalnih hranljivih materija koji mogu poboljšati unos hrane pre telenja i ubrzati oporavak negativnog energetskog bilansa nakon telenja smanjujući mobilizaciju masti, dovodeći do boljeg funkcionisanja i zdrave jetre, zdrav tranzicioni period kao osiguranje uspešne laktacije. Specijalno odabrani vitamini B kompleksa korišćeni prema potrebama, nedostacima i nivoima degradacije su se koristili u ishrani sveže oteljenih krava i krava tokom cele laktacije. Sa zaštitom vitamini B komlpleksa mogu zaobići burag sa više od 75% dostupnosti u crevima kako bi ispunili nedostatak i pružili izvanredne rezultate.
POVEĆAN UNOS HRANE POST-PARTUM
U studijama i ispitivanjima, dokazano je da su suplementi vitamina B zaštićeni mikro zaštitom u ishrani krava poboljšavu unos hrane i intezitet ishrane. Krave imaju povećan intenzitet unosa hrane, smanjeni nivo ketonskih tela, što dovodi do pada procenta metritisa i mastitisa, dok se poboljšava plodnost. Primećuju se ogromna poboljšanja u kontroli edema vima i izbacivanja posteljice. Krave u laktaciji koje konzumiraju hranu sa vitaminom B kompleksa tokom celog perioda laktacije pokazale su veću proizvodnju mleka i mlečne masti, održivu produktivnost, poboljšanu efikasnost ishrane i niže stope bolesti.