Pravo na IPARD podsticaje za izgradnju farmi imaju nosioci poljoprivrednih gazdinstava, preduzetnici, privredna društva i zemljoradničke zadruge upisane u Registar poljoprivrednih gazdinstava. Dakle, mogu da konkurišu i preduzeća – mikro, mala i srednja, pod uslovom da imaju registrovana gazdinstva.
U sektoru mleka biće dozvoljena izgradnja objekata za smeštaj muznih krava, uključujući objekte za mužu, osemenjavanje, smeštaj mašina i opreme… Takođe, izgradnja objekata na farmi za čuvanje hrane za stoku, izgradnja ograda oko farme, unutrašnje putne mreže…Preko IPARD-a moći će nabaviti i oprema za mužu, hlađenje i čuvanje mleka, mašine za transport i skladištenje stočne hrane… Uključena su i specijalizovana vozila za transport sirovog mleka.
U sektoru mesa dozvoljena je izgradnja objekata za tov i smeštaj stoke, objekata za čuvanje stočne hrane, podne rešetke, oprema za prasilišta, tovilišta… Takođe, mašine i oprema za pripremu, transport i skladištenje stočne hrane, prikolice za prikupljanje sena, mešaone za pripremu stočne hrane…
Ako u pogledu kapaciteta stočarske proizvodnje ne bude izmena u pravilniku koji će biti objavljen pre raspisivanja javnog poziva, oni koji se pripremaju za investicije iz IPARD fonda mogu da se rukovode odredbama koje su važile u prethodnim pozivima.
To znači da je za odobrenje projekata u sektoru mesa neophodno da podnosilac zahteva u Registru ima prijavljen odgovarajući stočni fond, to jest objekat kapaciteta:
Oni koji imaju više životinja od toga mogu da konkurišu samo za izgradnju skladišnih kapaciteta za stajnjak i/ili specifičnu opremu i mehanizaciju za manipulaciju i investicije u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora na gazdinstvu.
U sektoru mleka mogu da konkurišu oni koji u registru imaju prijavljen odgovarajući stočni fond, odnosno do 300 mlečnih krava, obeleženih i u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo. Oni koji imaju više od 300 mlečnih krava, ostvaruju pravo na odobravanje projekta samo za investicije u izgradnji i/ili rekonstrukciji skladišnih kapaciteta za stajnjak i/ili specifičnu opremu i mehanizaciju za manipulaciju i korišćenje stajnjaka i investicije u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora na gazdinstvu.
Pravilnikom za Meru 1 propisani su posebni uslovi za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje u sektoru mesa koji predviđaju da podnosilac zahteva za IPARD podsticaje u Registru poljoprivrednih gazdinstava ima prijavljen odgovarajući stočni fond (podatke o vrsti životinja i broju gazdinstva (HID) na kojima se drže ili uzgajaju), kao i da ima objekat upisan u registar u skladu sa posebnim propisom koji uređuje upis u Registar objekata, odnosno Registar odobrenih objekata, i to kapaciteta:
Za prijavu stočnog fonda i dobijanje HID broja gazdinstva u registru koji vodi Uprava za veterinu neophodno je da na gazdinstvu postoje odgovarajuće životinje. Ovaj HID broj gazdinstva sa odgovarajućom vrstom i brojem životinja prijavljuje se zatim i u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
U skladu sa posebnim propisom koji uređuje upis u Registar objekata, odnosno Registar odobrenih objekata, nadležni organ rešenjem utvrđuje kapacitet objekta.
Kako se u konkretnom slučaju radi o tovnim grlima čiji broj se menja u toku godine, za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje u sektoru mesa potrebno je da podnosilac zahteva ima objekat navedenog kapaciteta odgovarajuće vrste životinja. U trenutku kontrole zahteva na licu mesta kapacitet ovog objekta ne mora biti popunjen, s tim da se broj grla u navedenom objektu u toku godine proverava i uvidom u odgovarajuće isprave o kretanju životinja i službene evidencije nadležnih veterinarskih organa. Pri tome, broj životinja u konkretnom slučaju mora da se kreće u okviru navedenih granica propisanih Pravilnikom.
Ovde treba napomenuti da je za razliku od navedenih posebnih uslova za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje u sektoru mesa, u sektoru mleka propisan samo uslov u pogledu broja mlečnih krava bez obzira na kapacitet objekta, što konkretno znači da podnosilac zahteva u svakom trenutku tokom postupka za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje u sektoru mleka mora da ima propisan broj mlečnih krava.
U skladu sa Pravilnikom i specifičnim uslovima u sektoru mleka, s obzirom na ukupan kapacitet za držanje 90 mlečnih krava u trenutku podnošenja zahteva za odobrenje projekta (sabira se kapacitet postojećeg objekta i novog objekta koji se planira izgraditi i opremiti) u odnosu na maksimalno dozvoljeni kapacitet podnosioca za držanje mlečnih krava (do 300 mlečnih krava) podnosilac može podneti zahtev za odobrenje projekta na IPARD javni poziv za planirana ulaganja u izgradnju i opremanje novog objekta za držanje mlečnih krava (50), nabavku traktora snage do 100 kW i opreme za obradu zemljišta.
Potrebna dokumentacija koja se prilaže uz zahtev za odobravanje projekta:
– diploma, odnosno uverenje o stečenoj visokoj stručnoj spremi, ili
– diploma, uverenje ili svedočanstvo o stečenoj srednjoj stručnoj spremi u oblasti poljoprivrede i/ili veterine, ili
– diploma, uverenje ili svedočanstvo o stečenoj srednjoj stručnoj spremi I potvrdu o stručnom osposobljavanju u odgovarajućem sektoru u oblasti poljoprivrede, odnosno I izjavu da će pohađati stručnu obuku u odgovarajućem sektoru u oblasti poljoprivrede u minimalnom trajanju od 50 časova predavanja najkasnije do dana podnošenja zahteva za ispaltu IPARD podsticaja
– ugovor o radu na poslovima u oblasti poljoprivrede u odgovarajućem sektoru, sa pratećom prijavom, odnosno objavom na obavezno socijalno osiguranje (na najmanje tri godine a u slučaju da je Ugovor istekao i dokaz o odjavi sa obaveznog socijalnog osiguranja)
(podnosioci zahteva koji su upisani u Registru u svojstu nosioca ili člana porodičnog poljoprivrednog gazdinstva u periodu od najmanje tri godine ne moraju dostaviti navedenu dokumentaciju pod tačkom 13.)