Novim otkrićem na hiljade bakterija u kravljem buragu u prvoj od četiri želudačne komore moglo bi poboljšati proizvodnju mesa i mleka. Ovi mikrobi pomažu da tokom varenja usvoji veci procenat energije iz hrane.
Istraživači su analizirali sadržaj buraga kod stotina krava i otkrili na hiljade bakterija, kao i jednoćelijske organizme zvane arheje (archaea). Ćelije arheja imaju jedinstvene osobine koje ih odvajaju od bakterija i eukariota. Njihova klasifikacija je veoma teška jer većina vrsta nije proučavana u laboratoriji već su otkrivene samo analizom njihovih nukleinskih kiselina u uzorcima iz njihovog prirodnog staništa.
Preživari pretvaraju biljnu biomasu niske vrednosti u proizvode visoke hranjive vrednosti, kao što su meso i mlečni proizvodi. Mikroskopski organizmi govedima pružaju hranjive materije i energiju, doprinose zdravlju životinja i za posledicu oslobađaju metan.
Najnovija DNK istraživanja
Do skora je funkcija bakterija koje su stacionirane u buragu bila slabo shvaćena, a naučnici nisu bili u mogućnosti da povežu DNK analizu sa varenjem hrane, zdravljem životinja i emisijom gasova. U najnovijim istraživanjima u kojoj su korišćene najnovije tehnologije u kome se mogu brzo generisati DNK podaci omogućen je poptun uvid u kompletne genome i otkriveno je nekoliko novih vrsta bakterija.
Novootkriveni genomi
U ovom istraživanju dentifikovano je skoro 5.000 novih podvrsta mikroba i više od 2.000 novih vrsta - za koje se ranije nije znalo. Stotine hiljada novih enzima, čije su genetske informacija kodirane u DNK, mogu imati potencijalnu upotrebu u biogorivima ili u biotehnološkoj industriji i direktno uticati na prinos mleka i zdravlje kod životinja. Analizirajući njihove genetske informacije, precizirano je da postoje do tada nepoznati enzimi koji mogu izvući energiju iz biljnog materijala.
Mikrobiom creva krava usko je povezan sa zdravljem, a njegove promene mogu smanjiti rizik od bolesti. Kod ljudi postoji čak i povezanost između bakterija u crevima i raspoloženja, i bolje razumevanje bakterija koje proizvode metan bi mogao imati povoljan uticaj na prinos mesa i mleka životinja.