Namirivanje poreza i doprinosa po ekonomskoj snazi gazdinstva i otpis dugova pojedinim poljoprivrednicima prema PIO fondu, uz određene uslove, neke su od stavki u predlogu resornog ministarstva koje je upućeno njihovim kolegama iz finansija, saznaju "Novosti".
Stručnjaci Ministarstva finansija će takođe dati svoje mišljenje kako bi se ovaj višedecenijski problem rešio najkasnije u toku sledeće godine.
Poljoprivrednicima za koje se utvrdi da imaju da plate nesrazmerno velika dugovanja i namete, u odnosu na ekonomsku snagu gazdinstva, biće ponuđen otpis dugovanja.
Biće im ponuđeno da plati samo glavnicu, koja kod svih predstavlja manje od polovine duga, jer je sve ostalo kamata. Pregovara se još uvek o određenim,za zasada nepoznatim, uslovima koja će morati da uspune gazdinstva kojima se u potpunosti oproste dugovanja, što je svakako manje izvesno u ovom trenutku.
Uz to, svima koji budu plaćali svoja dugovanja, biće ponuđeno nekoliko modela: na rate ili kroz neki reprogram.
U svakom slučaju, poljoprivrednicima će biti data mogućnost da sami izaberu šta im odgovara.
"Ubuduće će ti nameti biti proporcionalni veličini ekonomskog gazdinstva, pa neće isto biti za onog koji obrađuje hektar i sto hektara zemlje": ističe naš izvor.
Država će propisati koja je minimalna cena koju će poljoprivrednici morati da uplaćuju, u zavisnosti od veličine svog gazdinstva, pa će im tolika biti i penzija. Ko bude hteo veću, može da uplaćuje koliko bude hteo, ali ne ispod minimalno propisane granice.
O ovom problemu, nedavno je govorio i ministar finansija Siniša Mali. Tokom rasprave o predloženom rebalansu budžeta za 2020. godinu, rekao je da je svestan problema sa kojima se suočavaju poljoprivrednici, kada su penzije u pitanju.
"Siguran sam da ćemo tokom naredne godine imati definitivno rešenje": rekao je nedavno Mali u Skupštini Srbije.
"Neće to biti jednostavno rešenje, ali moj stav je da moramo da završimo tu priču, jer ovako kraja nema": istakao je on.
Poljoprivrednici u Srbiji imaju penziju u proseku 11.000 dinara, a procenjuje se da za doprinose duguju oko dve milijarde evra, što stvara problem jer ima poljoprivrednika koji gazduju na malim površinama i nemaju odakle da plate penzijsko i invalidsko osiguranje, ali ni zdravstveno.