Patogene bakterije su konstatno pristne u okrženju gde borave mlečne krave. Pravilno razvijen i izgrađen imunitet krava može bez problema da se izbori sa njima, urođeni imuni sistem. Ipak ne specifine patogene bakterije reaguju jako brzo od momenta invazije organizma. Kada imuni sistem funkcioniše on će patogene mikroorganizme eliminisati za par minuta ili sati bez većih problema. Ipak kada ogovor na patogene nije odgovarajući, hroniča upala će se pojaviti.
Krava koja boluje od ketoze ima više verovatnoće da oboli od mastitisa nego zdrave krave što dovodi i do smanjenja reproduktivnih performansi. Krave u tranzicionom periodu pate od disfunkcije
Imunitet u tranzicionom peridou:
dani do telenja
1. nivo imuniteta
2. nivo metaboličkih i infetktivnih bolesti
Ovaj grafikon pokazuje da su promene imunološkog sistema goveda glavni faktor koji doprinosi bolestima u tranziciji pored negativnog bilansa energije.
Konstatni zapaljenski procesi krava u tranzicionom periodu troše dosta energija čak do 2 kg glukoze dnevno što povećava potražnju za energijom. Dobra strategija rešavanja ovog problema pored unosa glukoze intravenozno u organizam je da se spreči imunološka supresija. Upotreba masnih kiselina srednjeg lanca kao dodatk ishrani krava smanjuje pojavu ketoze kao posledica jačanja delovanja neutrofila. Kada se otkrije smanjena održivost neutrofila povećavaju se šanse za zdravstvene poremećaje kao što su zadržavanje placente, mastitis i metritis.
Period nakon telenja sam po sebi karakteriše negativan bilans energija koji je povezan sa padom imunološkoh sistema i rezultat je povećanja bolesti sa značajnim ekonomskim uticajem. Unošenjem velikih količina glukoze i izbegavanja imunološke supresije korisna je strategija za optimizaciju produktivnih i reproduktivnih karakteristika visoko mlečnih krava.