Od kad je počeo IPARD program nacionalne mere podrške su prestale da nude mogućnost podsticaja za nabavku traktora. Ono na čemu se trenutno radi je pravilnik za nabavku traktora koji bi trebalo da budu od 60 kilovata- ističe Biljana Petrović. Ona takodje navodi da će zahteve moći da podnose svi oni koji su ispod te neke granice kada je reč o IPARD-u, kako bi se i malim poljoprivrednicima omogućila nabavka novog traktora kao i svima ostalima. Prvi javni poziv za IPARD je raspisan u decembru 2017., za traktore početkom 2018. Prema saznanjima RTV-a neki poljoprivrednici su dobili rešenja, ali im podstivaji još uvek nisu isplaćeni.
Do sada je odobren 241 zahtev, a je 118 isplaćeno. Objašnjavaju da je proces za dobijanje sredstava duži u odnosu na podsticaje koji se dobijaju kroz nacionalne mere podrške.
"Nama poljoprivrednik kada podnese zahtev, on se obrađuje i ukoliko su mu odobrena sredstva, poljoprivrednik dobije rešenje o odobrenju projekta. Nakon odobrenja projekta, u rešenju se definiše tačno vreme kada korisnik treba da završi svoju investiciju. Ukoliko ne stigne da je završi u predviđenom roku, on se javlja Upravi za agrarna plaćanja, kako bismo mu produžili rok za završetak investicije", kaže Petrovićeva.
Ona dodaje da su za dve trećine zahteva poljoprivrednici tražili produžetak roka.
"Na primer, za dve trećine zahteva za traktore koje smo dobili, poljoprivrednici su tražili produžavanje roka. Kada završe sa svojom investicijom, poljoprivrednici podnose nama zahtev za isplatu sredstava sa dokumentacijom koja je propisana. Nakon podnošenja zahteva, na teren izlazi naša kontrola koja mora da utvrdi da li je sve u skladu sa IPARD zahtevima. Nakon toga ide isplata. To je proces koji traje malo duže u odnosu na subvencije," navodi ona.
Dodaju da, od trenutka kada poljoprivrednik podnese zahtev za isplatu, ne može proći više od šest meseci do isplate sredstava koja su mu dodeljena.
Podsećaju i da je javni poziv za subvencije namenjene za kupovinu traktora kroz IPARD projekte otvoren do 25. novembra, a da je rok za podnošenje zahteva za ostale investicije do 23. decembra.
"Ovaj put je za traktore odvojeno deset miliona evra što je više nego duplo u odnosu na prošli put. Do sada nam je stiglo otprilike 100 zahteva za traktore, ali očekujemo da će do kraja roka stići veći broj zahteva," navodi Petrovićeva.
Veliko je interesovanje za konkurs namenjen mladim poljoprivrednicima koji je otvoren u oktobru i traje do kraja ove godine. Ističu da postoji razlika u pravilnicima u odnosu na druge konkurse.
"Razlika pravilnika za mlade poljoprivrednike i svih ostalih je da mladi poljoprivrednici dobijaju novac po profakturi, što znači da ne moraju da završe investiciju kao u ostalim nacionalnim merama. Za taj pravilnik kažemo da je miks tri pravilnika iz ruralnog razvoja. Mogu da naprave mehanizaciju i grla i ono što je novina jeste da se promenio pravilnik jer smo često imali negativna rešenja za mlade poljoprivrednike koji su nekada bili članovi gazdinstva. Sada će mladi poljoprivrednik, bez obzira na to što je bio član gazdinstva, moći da podnesu zahtev," navodi Petrovićeva.
Kada je u pitanju sledeća godine, za srpski agrar predloženo je da iz budžeta bude izdvojena 51,99 milijardi dinara. Za subvencije u planu je da bude usmereno 40,58 milijardi dinara što je 78 odsto od ukupnog budžeta Ministarstva poljoprivrede.
Za podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju biće opredeljeno 33 milijarde i 500 miliona dinara i to 23 milijarde i 500 miliona dinara za direktna davanja, osam milijardi za mere ruralnog razvoja, IPARD podsticaje četiri milijarde, dok je ostatak namenjen merama kreditne podrške.
Izvor: RTV