Da bi se dobilo mleko odgovarajućeg bakteriološkog kvaliteta neophodno je primeniti sledeće korake:
1. priprema ležita i objekta za mužu
2. priprema muzača
3. priprema aparata za mužu
4. priprema vimena
5. muža i domuzivanje
6. dezinfekcija
7. skladištenje mleka
8. pranje aparata za mužu
Kada je priprema ležišta u pitanju pre nego što se pristupi muži svu mokru i zaprljanu prostirku ispod životinje treba ukloniti, rastresti suvu prostirku, kako prisutna balega i mokraća nebi došli u kontakt sa aparatom za mužu. Provetriti objekat i neposredno pred mužu ili u toku muže ne davati seno kako se nebi dizala prašina.
Priprema muzača se sastoji u održavanju lične higijene, odnoso higijene ruku. Svaki muzač pre muže treba da obuče čistu kecelju za mužu kako prljavo i konataminirano bakterijama radno odelo nebi došlo u kontakt sa vimenom ili mlekom.
Kada su u pitanju aparati za mužu u zavsnosti od tipa izmuzišta svaki muzač mora održavati higijenu aparata na odgovarajućem nivou (čisti, oprani, suvu, bez vidljivih nečistoća).
Kada su ležišta, muzač i aparati pripremljeni pristupa se pripremi životinje, odnosno vimena. Sama priprema se sastoji od:
1. pranja vimena i masaže
2. izmuzivanju prvih mlazeva mleka
3. dezinfekcije.
Određene refleksne radnje pozitivno utiču na lučenje mleka kao što su:
1. zvuk kanti za mužu
2. podela koncetrata
3. zvuk aparata
4. muža u određeno vreme
5. prisustvo muzača itd.
Nakon pranja i masiranja neohodno je izmusti prve mlazeve mleka jer time smanjujemo ukupan broj bakterija koje se nalze u mleku. Posle obavljenog izmuzanja prvihmlazeva mleka pristupa se dezinfekciji sisa za šta se koriste ubrusi potopljeni u dezinfekcioni rastvor, aplikatori sa dezificijensom ili sprejevi.
Muža se može obavljati ručno ili mašinski i u oba slučaja svi prethodni koraci se moraju izvesti kako bi dobili odgovarajući bakteriološki kvalitet mleka. Pravilna ručna muža podrazumeva mužu celom (zatvorenom) šakom, počev od palca i kažiprsta do malog prsta vršeći pritisak na sisu uz dodatno blago povlačenje sise na dole. Pri mašinskoj muži mleko se muze u kante ili sistemom mlekovoda odlazi u sabirnik. Jednu stvar netreba zaboraviti a to je da ČOVEK MUZE UZ POMOĆ APARATA , a to znači da se ne mogu samo postaviti aparati i otići već se moraju konstantno pratiti kako muzu. Domuzivanje se vrši tako što se jednom rukom muzna jedinica blako povlači na dole a drugom rukom se masira vime , kako bi se potpuno izmuzlo mleko. To je neophodno jer se u poslednjim mlazevima mleka nalaze najveće količine mlečne masti što će povećati ukupnu količinu masti u mleku, a i zaostalo mleko u vimenu dovodi po njegovog grušanja i upale vimena. Kada je muža završena pristupa se dezinfekciji sisa. Dezinfekcija se vrši potapanjem sisa u dezinfekcioni rastvor ili prskanjem.
Skladištenje mleka se vrši neposredno nakon muže u odgovarajuće uređaje, laktofrize koji imaju funkciju da što brže ohlade mleko na temperaturu od + 4 stepena i time spreče dalji razvoj i umnožavanje bakterija.
Pranje aparata nakon muže je ključni faktor održavanja higijene i mora se izvoditi detaljno i u potpunosti. Pranje se vrši nakon svake mužem neposredno pošto se pomuze poslednja životinja (2 ili 3 puta u toku dana) i to sledecim koracima:
1. predpranje
2. glavno pranje
3. ispiranje.
Čistoća krave je preduslov za dobijanje kvalitetnog mleka pa je neophdno redovno održavanje higijene grla pogotovo zadnjeg dela tela, prvenstveno vimena. Svakodnevno izđubravanje smanjuje prljanje životinja što u mnogome doprinosi higijenskoj ispravnosti mleka. Higijena muznih jedinica, prihvatnih sudova, objekata i svega ostalog što dolazi u kontak sa mlekom mora biti na odgovarajućem nivou i sprovoditi se svakodnevno bez odlaganja.