U toku 2019. godine je Uprava za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede sprovela na području četiri jedinice lokalne samouprave identifikaciju napuštenog državnog poljoprivrednog zemljišta. Napušteno državno poljoprivredno zemljište, kako se navodi na sajtu Uprave, predstavlja veliki potencijal za nove investicije i razvoj poljoprivrednog sektora u našoj zemlji.
Republika Srbija ima 5,06 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta koje pokriva 65,21% teritorije (7.759 km2). Ukupno 71% površine poljoprivrednog zemljišta se koristi na intenzivan način dok 29% poljoprivrednih površina čine livade i pašnjaci.
Najveći deo poljoprivrednog zemljišta koristi se u vidu obradivog zemljišta (3,3 miliona hektara ili 65%), dok se ne koristi oko sedam odsto zemljišta godišnje (zbog odmora zemljišta ili u obliku neobrađene zemlje). Pored oblasti koje su ostavljene u odmoru zemljišta, značajan deo livada i pašnjaka se ne koristi zbog nedostupnosti, zapuštenosti ili zbog ekonomske neprofitabilnosti.
Procenjuje se da se svake godine ne koristi između 200 i 350 hiljada hektara obradivog zemljišta i livada, dok je površina napuštenog poljoprivrednog zemljišta prepuštena pašnjacima mnogo veća.
Zakon o poljoprivrednom zemljištu propisuje da, ako poljoprivredno zemljište u državnoj svojini nije bilo izdato najmanje poslednje tri agroekonomske godine i nije bilo predmet korišćenja, javnim nadmetanjem po početnoj ceni od 0 dinara, to poljoprivredno zemljište može se dati na korišćenje za poljoprivrednu proizvodnju fizičkim i pravnim licima koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Ove zakonske odredbe regulišu ”napušteno zemljište“, međutim, trebalo bi dodatno razraditi pristup upravljanju napuštenim zemljištem kako bi se optimizovalo njegovo korišćenje. Stoga je Uprava za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede sprovela u toku 2019. godine na području četiri jedinice lokalne samouprave identifikaciju napuštenog državnog poljoprivrednog zemljišta. Napušteno državno poljoprivredno zemljište predstavlja veliki potencijal za nove investicije i razvoj poljoprivrednog sektora u našoj zemlji.
Osim toga, unapređen je informacioni sistem Uprave za poljoprivredno zemljište i postavljen osnov za identifikaciju napuštenog zemljišta u skladu sa evropskim propisima i Zajedničkom poljoprivrednom politikom. Takođe, na odabranim parcelama urađena je analiza pogodnosti zemljišta za organsku proizvodnju.