Februar je mesec kada se polako, ali sigurno, nazire dolazak proleća, pa samim tim i posla u polju ima više. Počinje prihranjivanje pšenice i drugih ozimih useva, kao što su raž, zob, uljana repica, ječam i sl. Najbolji način prihrane za Vaše useve a koji preporučuju stručnjaci, je N-min metodom. Ova metoda prihrane će pokazati koliko azota, odnosno azotnih đubriva treba dodavati.
Krajem ovog meseca počinje setva jarih useva, naravno ako su povoljne temperaturne prilike i stanje vlage u tlu.
Sada je idealno vreme, a ako vremenski uslovi to dozvole, da počnete sa setvom ranog povrća. Plastenici i staklenici pokazuju veliku prednost u odnosu na proizvodnju povrća na njivama. Ipak, trebalo bi da budete oprezni, jer februar zna da bude hladan i sa mnogo snega. Ukoliko padne sneg trebalo bi da obezbedite posebnu negu mladih biljaka u plastenicima i staklenicima.
Rana setva je veoma važna za biljke poput graška, spanaća, crnog i belog luka, rotkvica, jer one klijaju na temperaturi od 3 - 5 stepeni.
Kada je reč o stočarskoj grani, ovo je mesec kada stiže prinova. Zato se pripremite za prašenje krmača, a s obzirom na temperature u februaru mesecu potrebno je pripremiti i prostirku od slame za utopljavanje mladih prasića.
Ukoliko imate veća grla, poput krava, pipremite i za njih idealne uslove za teljenje, u vidu čiste i suve slame. Naravno, o svemu je potrebno obavestiti i veterinara koji će stručno pomoći ako dođe do nekih komplikacija. Nakon što se krava oteli, pupak bi trebalo dezinfikovati u jodnoj tinkturi, a kravi dati mlak napoj: vodu u kojoj su razmućene pšenične mekinje.
S obzirom da uskoro počinje vegetacija, poželjno je orezati kruške, jabuke, šljive, dunje, trešnje, višnje i crne ribizle.
Kada ste ovo uradili, počnite sa zimskom zaštitom (prskanje) voćaka. Takođe, ako dozvole vremenski uslovi, okopajte i voćnjak. Sada je idealno vreme i za orezivanje, radi podmlađivanja voćnjaka.