Jedan od osnovnih faktora svakog poslovanja je uspostavljanje i održavanje jakog tima. Iako tim koji stoji mlekarske proizvodnje može izgledati drugačije od onog u tradicionalnom poslu, svima imaju zajedniči cilj, a to je profit.
Tim jedne u savremenoj mlečnoj proizvodnji radi na poboljšanju i održavanju zdravlja stada, uspešna je samo ona proizvodnja u kojoj su životinje zdrave. Uspešan tim jedne farme pored samog vlasnika farme čine i odgovorna lica poput veterinara i nutricioniste.
Veterinari pored toga što učestvuju u kontroli i lečenju životinja,uspostavljaju protokole za upotrebu antibiotika i vrše obuku zaposlenih na farmi na koji način da ih primenjuju.Takođe učestvuju u procesu teljenja, nege novorođančadi i pravilnom rukovanju životinjama.
Još jedna od uloga veterinara je da učestvuju kao konsultanti prilikom izrade nutritivnih jelovnika za grla koja se nalaze na farmi. Rade u sinhronizaciji sa ostalim radnicima na farmama,obučavaju ih o načinima protokola,prepoznavanju problema i tome kako da ih na najbrži i najkvalitetniji način reše i prepoznaju zdravstveni problem. Sva odstupanja od protokola davanja antibiotika koja nisu u skladu sa propisima ili po savetima veterinara dovode do toga da više mogu koštati samog proizvođača nego usluge veterinara. Veterinari moraju biti u toku sa smernicama i nacionalnim propisima, poput ograničenja upotrebe antibiotika. Sva dodatna upotreba antibiotika zahteva da veterinar razvije tretman za određenu životinju.
Programi nege,ishrane i lečenja poput onih koje FARMNET preporučuje, naglašavaju važnost proizvođačima mleka da uspostavljaju čvrst stalan odnos sa veterinarom.
Ishrana je najvažniji faktor za zdravlje i performanse muznih krava.
Primarna uloga nutricionista u mlekarskoj industriji je uravnoteženje dijetalnih komponenti za proizvodnju visokokvalitetne hrane koja promoviše optimalne performanse muže. Dakle, nutricionisti imaju zadatak da uspostave dijete koje najbolje odgovaraju za svaku pojedinačnu farmu. Nutricionisti takođe nude znanje o tome koje prakse upravljanja optimizuju efikasnost hrane, zdravlje, udobnost krava i druge aspekte. Oni mogu da savetuju o tome kako stvari od skladištenja hrane, mešanja i rutine hranjenja mogu uticati na produktivnost krava.
Na proizvođačima je ipak najveće opterećenje jer za razliku od nutricionista i veterinara moraju učestvovati u svim poslovima na farmi. A svakako je da jedna osoba ne može biti u stanju da obavlja baš sve poslove samostalno. Proizvođač mora biti u stanju da rasporedi posao na takav način da efikasno komunicira sa svim stranama koje su uključene u mlekarsku proizvodnju. Njihov rad je presudan za uspeh same proizvodnje. Gazda farme služi kao informativna veza i komunicira kako sa zaposlenima koji direktno komuniciraju sa životinjama, tako i sa konsultantima koji pomažu u uspostavljanju protokola i procedura na farmi.