Od ukupnih rashoda i izdataka budžeta Srbije za 2020. godinu, Najveći iznos od 40,5 milijardi dinara subvencija planira se za poljoprivredu.
Subvencije iz oblasti poljprivrede omogućavaju znatnu podršku podizanju višegodišnjih zasada, kupovinu stoke i nabavku mehanizacije, kao i čitav niz drugih programa. One su u skladu sa subvencijama koje se daju u EU, samo su znatno niže nego u tim državama, koje mogu da koriste izuzetno obiman poljoprivredni budžet (CAP) Unije.
Kako prenosi Nova ekonomija da bi srpska poljoprivreda mogla da se nosi sa okruženjem, potrebno je da se subvencije povećavaju, pošto je poljoprivreda strateška delatnost u celom svetu i sve države posebno štite poljoprivredu. Na primer, po pravilima Svetske trgovinske organizacije, za poljoprivredne proizvode može se uvesti i carina od čak 40 odsto.
Pri svemu tome treba imati u vidu da je naša poljoprivreda primenom SSP-a dovedena u težak položaj pošto je ukinuta carinska zaštita prema EU, a tamošnji proizvođači imaju veće podsticaje, čime se direktno ugrožava domaća proizvodnja.
Cilj ministarstva je da podsticajima, pre svega, podrži mala porodična poljoprivredna gazdinstva. Takođe, naveo je da je za centralu ministarrstva predviđeno jedna 1,5 milijardi dinara, za Upravu za veterinu 4,3 milijarde, za Upravu za zaštitu bilja 1,1 milijardu, Direkcija za nacionalne referentne laboratorije 162 miliona dinara, Uprava za šume sa fondom ukupno 1,3 milijardi, Upravu za agrarna plaćanja 36,5 milijardi dinara. - Rekao je Radošević.
Za fond za podsticaj razvoja poljoprivrede 600 miliona dinara, Direkciju za vode sa fondom ukupno 5,6 milijardi dinara i Upravi za poljoprivredno zemljište 561 miliona dinara.
"Mi smo zahvalni Ministarstvu finansija, jer smo imali dobru saradnju. To nam pruža priliku da nastavimo sa politikom podsticaja. Ipak, jasno je i da je godina pred nama izborna i da će se svakako o ovom budžetu u periodu pred nama aktivno razgovarati", zaključio je Radošević.
rtv