Odavno se vode studije o tome koliko i da li masne kiseline imaju uticaj na mlečnost i reprodukciju kod mlečnih krava.
Uključivanjem masti kod mlečnih krava dobijamo visoko vredan energetski sastojak koji je u ishrani visoko proizvodnih potencijala jako bitan kako bi se izbegla pojava negativnog energetskog balansa odnosno “trošenja sopstvenih rezervi” .
Istraživanja su pokazala da uloga različitih masnih kiselina i gradivnih blokova masti mogu značajno da poboljšaju te performanse, ciljani pristup pri odabiru masnih kiselina može da odgovori pojedinačnim zatevima svake farme koji se razlikuju od slučaja do slučaja.
Pored toga što imaju visoko proizvodna svojstva na samu reprodukciju i povećanje mlečnosti, masne kiseline direktno utiču na ublažavanje proizvodnje metana u buragu, što je jedan od problema u mlekarskoj proizvodnji.
PALMETINSKA C16:0 i OLEINSKA 18:1 masne kiseline ako se primene u određenim fazama laktacije imaju ulogu u povećanju prinosa mleka, povećavaju procenat mlečnih masti i poboljšavaju reprodukciju.
Masne kiseline su ključan faktor ishrane, posebno u periodu rane laktacije.
Pored reprodukcije i proizvodnje mleka bitno je da napravimo nutritivno jak i izbalansiran obrok kako ne bi doveli do toga da krave više potroše nego što dobiju ishranom.Zato nam je od vitalne važnosti da na pravilan način izbalansiramo odnos između C16:0 i C18:1 u zavisnosti od toga koji efekat želimo da postignemo, da li da poboljšamo laktaciju,ublažimo uticaj metana ili poboljšamo reprodukciju.
U ishrani krava tokom laktacije treba obratiti pažnju na utrošak sopstvenih masti i gubitak telesne mase,disbalans jednog od navedenih moze dovesti do efekta padanja grla.Kao što smo rekli određivanje količine masnih kiselina se zasniva na izbalansiranom odnosu između C16:0 i C18:1 i krajnjeg cilja onoga što želimo da postignemo kada uvodimo masne kiseline u ishrani krava,ukoliko koristimo niži procenat C16:0 a viši procenat C18:1 dobijamo potpuno izbalansiranu energetsku vrednost koja bi sprečila pre svega gubitak kondicije i energije.
Davanje većih količna C18-1 za reprodukciju ima značajnu korist u razvoju samog ploda i poboljšava bolju svarljivost,dovodi do bolje iskoristljivosti energije, sprečava „trošenja sopstvenih rezervi“ i utiče na reprodukciju grla.
Za razliku od C16:0 , C18:1 pomaže da se hranjive materije ravnomerno raspoređuju u odnosu na telesnu masu i smanjuje telesni gubitak u najkritičinijem periodu laktacije.
Ispitivanja ovog tipa vršena su na kravama koje su bile u periodu teljenja i rane laktacije.
Tokom studija su ponuđene kontrolnim obrokom sa i bez masnih kiselina u periodu od teljenja do 24 dana laktacije krave koje su dobijale dodatak pokazale su značajan porast u prinosu mleka i mlečnim mastima sto je rezultiralo sa 3,1 kg većom količinom mleka nego što je zabeleženo kod kontrolne grupe.
C18:1 u tankom crevu postignut dodatkom kalcijumove soli poboljšava potpuno varenje masti i poboljšava plodnost krava kroz poboljšanje kondicije jajnika i embriona.
Buragom zaštićene masne kiseline kakva je kalcijumova so dozvoljava uvođenje masti u ishranu krava bez negativnog efekta na varenje vlakana, kao što je slučaj sa tečnim biljnim uljima ili žitaricama koji sadrže veći procenat masti kakve su one koje se koriste u preradi piva.
Kombinacija C16:0 i C18:1 nude proizvođačima mogućnost da u različitim fazama laktacije zadovolje specifične potrebe kako bi optimizovali performanse stada.
FARMNET NUDI REŠENJE!
POGLEDAJTE PONUDU PALMINIH MASTI KLIKOM OVDE